آمبولانسی که دل ترافیک را می‌شکافد

 آمبولانسی که دل ترافیک را می‌شکافد

یک تیم کره‌ای طرحی مفهومی از آمبولانسی به نام Median Ambulance را ارائه داده است که می‌تواند با حرکت روی بلوک‌های بتنی وسط جاده، خودش را به‌سرعت به محل حادثه برساند.

در تصادفاتی که در جاده‌ها و بزرگراه‌ها اتفاق می‌افتد، علاوه بر سرعت بالای اتومبیل‌ها و در نتیجه شدید بودن برخورد، معمولا مشکل دیگری هم وجود دارد و آن گره‌های ترافیکی سنگینی است که کار امدادرسانی را دشوار می‌کند. حال تیمی از طراحان کره‌ای ایده‌ی ساخت آمبولانسی را مطرح کرده که می‌تواند از دل ترافیک، به‌سرعت به محل حادثه برسد. این آمبولانس Median Ambulance نام دارد و به‌جای آنکه روی زمین حرکت کند، از طریق بلوک‌های بتنی وسط جاده جابه‌جا می‌شود.

درواقع مدین آمبولانس طوری طراحی شده که بتواند روی بلوک‌های نیوجرسی بتنی یا جدول‌های وسط جاده که مسیر رفت‌وآمد را از هم جدا می‌کنند، سوار شود؛ تا حدی شبیه به قطارهای مونوریل و ریل‌های آن‌ها. البته مصدوم پس از سوار و رد شدن از گره ترافیکی باید به یک آمبولانس معمولی منتقل شود تا بتواند به نزدیک‌ترین بیمارستان برسد.

آمبولانس مدین که البته فعلا در حد طرح مفهومی است، دارای درهای کشویی در دو طرف است و می‌تواند یک راننده و یک پزشک را به‌همراه بیمارِ و برانکارد با خود حمل کند. این ایده برنده‌ی جایزه‌ی طرح مفهومی Red Dot در سال ۲۰۱۸ شده است.

منبع: yankodesign.com

اشتراک گذاری

آرش رستمی

آرش رستمی هستم؛ کارشناس عمران. از سال ۸۸ در مورد IT و سرگرمی‌های دیجیتال قلم‌فرسایی کردم و الان هم با نوشتن درباره‌ی دنیای حمل و نقل مشغولم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *