مریخ نورد ناسا به فضا پرتاب شد؛ «پشتکار» به‌دنبال حیات در سیاره سرخ

کاوشگر جدید ناسا، موسوم به Perseverance، با موفقیت پرتاب شد و سفرش به سمت مریخ را آغاز کرد.

ناسا مریخ‌نورد جدید خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. این کاوشگر که Perseverance یا «پشتکار» نام دارد، قرار است در سیاره‌ی سرخ به دنبال ریشه‌های حیات باشد و پتانسیل فعلی مریخ برای زندگی را محک بزند. به همین منظور، «پشتکار» هم به دنبال نشانه‌های احتمالی از وجود حیات در گذشته‌های دور می‌گردد و هم درباره‌ی نحوه‌ی شکل‌گیری گونه‌های میکروبی تحقیق خواهد کرد. نمونه‌برداری از نمونه‌های خاک و سنگ سیاره هم دیگر وظیفه‌ی این ربات است. جالب اینکه در میان تجهیزات «پشتکار»، نوعی پهپاد کوچک هم دیده می‌شود که اولین وسیله‌ای خواهد بود که در جو سیاره‌ای غیر از زمین به پرواز درمی‌آید.

حضور Perseverance در مریخ همچنین می‌تواند فرصتی برای آزمایش فناوری‌های جدید ناسا و زمینه‌ساز سفر انسان‌ها به این سیاره در آینده باشد. در همین راستا، آزمودن راهکاری برای تولید اکسیژن از جو مریخ، شناسایی منابع سیاره (از جمله آب‌های سطحی)، ارتقای تکنیک‌های فرود، جمع‌آوری اطلاعات بیشتر درباره‌ی آب‌وهوا، غبار و دیگر شرایط سیاره و به‌طور خلاصه هرچه که می‌تواند بر زندگی فضانوردان در مریخ نقش داشته باشد، جزو اهدافی هستند که NASA برای کاوشگرش در نظر گرفته است.

انتظار می‌رود که «پشتکار» در ۱۸ فوریه سال آینده‌ی میلادی (۳۰ بهمن) روی سطح مریخ فرود بیاید. کاوشگر جدید ناسا قرار است دست‌کم ۶۸۷ روز زمینی، معادل یک سال در مریخ، را در سیاره‌ی سرخ بگذراند.

منابع: mars.nasa.govnasa.govslashgear.com

اشتراک گذاری

آرش رستمی

آرش رستمی هستم؛ کارشناس عمران. از سال ۸۸ در مورد IT و سرگرمی‌های دیجیتال قلم‌فرسایی کردم و الان هم با نوشتن درباره‌ی دنیای حمل و نقل مشغولم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *