ماهواره ناهید ۲ محموله تشعشعی ساخت ایران را به فضا می‌برد

 ماهواره ناهید ۲ محموله تشعشعی ساخت ایران را به فضا می‌برد

ماهواره ناهید ۲ قرار است اولین محموله‌ی تشعشعی ساخت ایران را، به‌منظور بررسی تاثیرات سوء آن، با خود به فضا ببرد.

مهندس حامد بابائی، سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، از به‌کارگیری محموله‌ی تشعشعی ایرانی در ماهواره‌ی ناهید ۲ خبر داد. به گزارش وب‌سایت شتابچی و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، این محموله برای اولین بار است که در کشورمان تولید شده و پژوهشگاه فضایی ایران وظیفه‌ی طراحی و ساخت آن را بر عهده داشته است.

بابائی ضمن اعلام این خبر، در این‌باره گفت: «تشعشعات اثرات جبران‌ناپذیری بر روی قطعات و عملکرد ماهواره در طول مدت ماموریت دارند؛ از این‌رو با دانستن مقدار دقیق آن‌ها در محیط فضا و در یک مدار خاص می‌توان با راهکار‌های پیشگیرانه همچون استفاده از حفاظ‌های آلومینیومی، بر طول عمر و قابلیت اطمینان ماهواره افزود. برای این منظور، اولین محموله‌ی تشعشعی به عنوان یک محموله‌ی علمی-تحقیقاتی و برای اندازه‌گیری دُز یونیزان تجمعی در محیط فضا، در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد.»

وی سپس به این موضوع اشاره کرد که با توجه به شرایط کشور، «تامین چنین ماژولی از تامین‌کننده‌ی خارجی مقدور نیست»؛ ازاین‌رو، به‌منظور بررسی محیط اطراف ماهواره ناهید ۲ و همچنین استفاده از داده‌های این محموله در پروژه‌های راهبردی آتی کشور، در بخش توان الکتریکی پژوهشکده‌ی سامانه‌های ماهواره با همکاری سیستمی بخش‌های سازه، حرارت و سنجش از دور، این محموله بومی‌سازی شده است.

محموله تشعشعی ماهواره ناهید ۲

مهندس بابائی در ادامه گفت: «در حال حاضر، محموله‌ی تشعشعی تمامی آزمون‌های سطح صلاحیت‌سنجی مطابق با استاندارد ECSS را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده‌ی نصب بر روی ماهواره ناهید ۲ است.»

ECSS یا «سازمان استانداردهای فضایی اروپا» نهادی است که در سال ۱۹۹۳ جهت بهبود فرآیند استانداردسازی قاره‌ی اروپا در حوزه‌ی هوا-فضا تاسیس شد.

سرپرست پژوهشکده‌ی سامانه‌های ماهواره سپس خاطرنشان کرد که این محصول با استفاده از «قطعات دارای سابقه‌ی استفاده در فضا» طراحی و ساخته شده و قابلیت تشخیص دز یونیزان تجمعی (TID) حاصل از تشعشعات فضایی موجود در مدار LEO (مدار نزدیک زمین)، با دقت تفکیکی پنج rad (دوز تشعشع دریافتی) را دارد.

وی در پایان گفت: «از دیگر ویژگی‌های محموله‌ی تشعشعی می‌توان به توان مصرفی ۲ وات، مدار حفاظت در برابر اضافه جریان، درگاه ارتباطی CAN، محدوده‌ی ولتاژ تغذیه‌ی ۳۴-۲۴ ولت، بازه‌ی دینامیکی حسگر Krad و محدوده‌ی دمای عملکردی منفی ۱۵ تا مثبت ۶۵ درجه‌ی سانتی‌گراد اشاره نمود.»

منبع: isrc.ac.ir

اشتراک گذاری

آرش رستمی

آرش رستمی هستم؛ کارشناس عمران. از سال ۸۸ در مورد IT و سرگرمی‌های دیجیتال قلم‌فرسایی کردم و الان هم با نوشتن درباره‌ی دنیای حمل و نقل مشغولم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *