سامانه جنگی تروفی چیست؟

 سامانه جنگی تروفی چیست؟

سامانه دفاع فعال تروفی یا به اختصار TAPS، در سال ۲۰۱۰ بر روی تانک معروف مرکاوا مارک ۴ نصب شد. وظیفه اصلی این سامانه دفع هر گونه موشک و راکت ضدزره قبل از برخورد به ادوات جنگی ست. تروفی بعد از تانک مرکاوا، در نسخه‌ LV بر روی خودروهای سبک (کمتر از ۸ تُن)، قایق‌های تندرو و نفربرها نیز نصب شد. همچنین نسخه MV/VPS نیز برای ادوات جنگی متوسط طراحی شده است.

مکانیزم عمل تروفی این گونه است که توسط ۴ آنتن تخت نصب شده در اطراف تانک، قادر به کشف پرتابه‌ها خواهد بود. بعد از رهگیری، کامپیوتر تروفی مشخصات موشک را تحلیل می‌کند و با توجه به سمت و سرعت حرکت، بهترین زاویه و همچنین زمان شلیک را بدست می‌آورد. حالا زمان شلیک است، اما تروفی موشکی برای پرتاب ندارد. در حقیقت تروفی ساچمه‌های بسیار زیادی را به سمت موشک پرتاب می‌کند تا پرتابه قبل از رسیدن به تانک منفجر شود. نکته قابل توجه دیگر مسیر امن پرتاب ساچمه‌ها ست تا پیاده نظام اطراف تانک آسیبی نبینند.

آنتن سامانه تروفی
یکی از آنتن های تخت سامانه تروفی

تروفی در عمل نیز امتحان خود را در مرزهای اسراییل نشان داده. در سال ۲۰۱۱ و ناحیه نوار غزه موشک مالیتوکا را قبل از اصابت به مرکاوا مارک ۴ نجات داد. همچنین همان ماه راکت RPG 29 و سال بعد موشک مالیتوکای دیگر را دفع کرد. در سال‌های اخیر نیز این سامانه توانسته تا حد زیادی تانک‌های مرکاوا را نجات دهد. البته این سیستم نیز ضعف‌هایی دارد. از آن‌جایی که پیاده نظام در اطراف شنی تانک حرکت می‌کنند و با توجه حفظ ایمنی آن‌ها، سامانه TAPS در این نقاط توانایی پرتاب ساچمه ندارد. به عبارت دیگر شنی تانک توسط تروفی پوشش داده نمی‌شود.

طرز کار سامانه تروفی
طرز کار سامانه تروفی

برای مقابله با سیستم تروفی، روسیه آر پی جی ۳۰ را ساخت که به صورت دو مرحله‌ای قادر است سامانه تروفی را معطل کند. اما مشکل اصلی RPG 30 برد ۲۰۰ متری آن است. سامانه موشک کورنت دی نیز توانایی درگیری با تروفی را دارد. در حقیقت با پرتاب دو موشک کورنت، سیستم محافظت فعال به دنبال اولین موشک اقدام به پرتاب ساچمه می‌کند، اما موشک دوم در کسری از ثانیه به تانک می‌رسد، در حالی که تروفی زمان لازم برای مقابله با آن را ندارد. ایران نیز سیستم مشابهی برای مقابله با سامانه تروفی دارد. سامانه پیروز عملکردی مشابه کورنت دی دارد. پیروز مجهز به چهار لانچر موشک دهلاویه ضدزره (۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌متر) است که با گپ زمانی ۰.۴ ثانیه شلیک می‌شوند. البته این که در میدان نبرد سامانه‌های اشاره شده چگونه می‌توانند از سد تروفی بگذرند مستندی در دست نیست.

اشتراک گذاری

رامین جهان پور

کارشناس عمران هستم. از سال 87 مشغول فعالیت تولید محتوا در حوزه آی تی بودم و هم اکنون در زمینه حمل و نقل می نویسم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *