رویین‌تن، یک خودرو نظامی سبک و مقاوم

 رویین‌تن، یک خودرو نظامی سبک و مقاوم

مهر ماه سال ۹۸ و در جریان رونمایی از ۵ دستاورد جهاد خودکفایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، خودروی جدید با نام رویین‌تن معرفی شد. این ماشین جنگی برای جابه‌جایی چالاک و ایمن افراد در صحنه‌های نبرد انجام وظیفه خواهد کرد. رویین‌تن مطابق با آخرین استانداردهای نیروهای مسلح طراحی شده است.

ویژگی اصلی این خودرو، بدنه کامپوزیتی آن است که سبب می‌شود در عین وزن کم، مقاومت خوبی در برابر سلاح‌های سبک جنگی داشته باشد. بدنه ماشین توانایی مقاومت در برابر گلوله‌های کالیبر ۱۲.۷ م‌م با هسته فولادی را همچون کلاشینک و ژ۳ دارد. اگرچه در برابر موشک‌ها مقاومت ندارد اما قادر است توسط سامانه جنگال آن‌ها را منحرف کند.

پنجره‌ها به صورتی طراحی شده تا کمترین بازشو را در بدنه اشغال کنند، بدین صورت تا حد امکان آسب‌پذیری آن کم می‌‌شود. در مورد شیشه‌های به کار رفته اطلاعاتی در دست نیست اما به احتمال زیاد ضدگلوله خواهد بود.

خودروی نظامی رویین تن
باز شدن درها از وسط در رویین تن

درها به گونه‌ای طراحی شده تا از وسط باز شوند، به این صورت با پیاده شدن افراد، امکان سنگر گرفتن پشت درها فراهم می‌شود. همچنین سپردفاعی بر روی سقف اجرا شده تا شخصی که بر روی ماشین در حال تیراندازی ست از پشت محافظت شود. هر چند جای برجک حفاظتی خالی به نظر می‌رسد.

قسمت پشت ماشین امکان قرار دادن تجهیزات و بار وجود دارد. همچنین دو چرخ زاپاس در همین قسمت تعبیه شده است.

در مورد مشخصات موتور اطلاعاتی در دست نیست اما با توجه به بدنه نسبتا سبک قدرت کافی برای مانورهای میدان جنگی را خواهد داشت.

منبع: tabnak.iryjc.ir

اشتراک گذاری

رامین جهان پور

کارشناس عمران هستم. از سال 87 مشغول فعالیت تولید محتوا در حوزه آی تی بودم و هم اکنون در زمینه حمل و نقل می نویسم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *