دلیل پوشاندن ورودی موتور جت

 دلیل پوشاندن ورودی موتور جت

اگر با دقت به جنگنده‌های مستقر در آشیانه نگاه کنید متوجه درپوش در ورودی موتور جت خواهید شد که معمولا به رنگ قرمز است. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که این درپوش برای چیست و به چه دلیل از آن استفاده می‌کنند؟

وقتی برای مدت زیادی قرار است جنگنده در آشیانه بماند و پروازی نداشته باشد، ورودی موتو جت را با درپوشی می‌بندند. این کار برای این است که چون مدت زیادی موتور خاموش بوده و قطعات داخلی موتور به دلیل عدم فعالیت پمپ روغن، روانکاری نمی‌شوند با وزش باد و حرکت توربین قطعات فلزی موتور بدون روغن با هم در تماس خواهند بود که باعث استهلاک شدید اجزا داخلی می‌شود. از آن جایی که موتور هواپیما حساسیت بسیار زیادی دارد باید از وقوع چنین مواردی جلوگیری کرد. بنابراین ورودی موتور را با درپوش می‌بندند تا چنین اتفاقی نیافتد. این راهکاری ساده برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین آسیبی به موتور جت است.

این موضوع برای سایر هواپیماها، چه مسافربری با موتور جت یا هواگردهایی که دارای موتور ملخ‌دار هستند نیز شامل می‌شود. البته موتورهای ملخ‌دار به صورت دیگری محافظت می‌شوند. همان‌طور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، چنین موتورهایی را با اتصال ملخ‌ها به نقاط ثابت مثل بال یا بدنه موتور توسط طناب مهار می‌کنند.

اشتراک گذاری

رامین جهان پور

کارشناس عمران هستم. از سال 87 مشغول فعالیت تولید محتوا در حوزه آی تی بودم و هم اکنون در زمینه حمل و نقل می نویسم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *