افزایش قابل توجه صادرات نفتی ایران در ماه جاری

 افزایش قابل توجه صادرات نفتی ایران در ماه جاری

به گزارش رویترز و به نقل از سه منبع اطلاعاتی رصد ذخایر نفت و نفتکش‌ها، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه جاری میلادی به شدت افزایش یافته است. طبق داده‌های دریافتی از تانکر ترکرز شاهد افزایش ۱.۵ میلیون بشکه صادرات نفت در این ماه هستیم. دو منبع دیگر نیز این افزایش را تایید می‌کنند؛ هرچند از نظر محاسباتی با تانکرترکرز اختلافاتی دارند. از سال ۲۰۱۸ که امریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای موسوم به برجام کناره‌گیری کرد، تحریم‌های گسترده بر ایران خصوصا حوزه بانکی و انرژی تحمیل شد.

به گفته آقای سمیر مدنی در حال حاضر صادرات نفت بسیار بالا رفته و نزدیک به یک میلیون و پانصد هزار بشکه در ماه رسیده است که این رقم شامل نفت خام و میعانات گازی می‌شود. این سطح از صادرات در یک سال و نیم اخیر بی‌سابقه است. آقای مدنی از موسسان TankerTrackers است.

طبق اطلاعاتی که تانکرترکرز در اختیار رویترز قرار داده، میزان صادرات نفتی ایران نسبت به ماه قبل حدود ۲ برابر شده که ۱۱% آن را میعانات گازی تشکیل می‌دهد. در همین رابطه تانکرترکرز اعتقاد دارد حدود نیمی از صادرات نفتی ایران توسط نفتکش‌های خارجی و به صورت کشتی به کشتی جابه‌جا می‌شوند؛ بنابراین نمی‌توان مقصد نهایی نفت صادراتی را دقیقا تعیین کرد.

دو منبع اطلاعاتی دیگر که احتمالا OilX و Kpler هستند این افزایش صادرات را تایید می‌کنند؛ البته با ارقامی متفاوت. به عنوان مثال طبق اطلاعات یکی از منابع، ایران در ماه سپتامبر حداقل ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر صادرات نفتی داشته و نسبت به ماه می که به حداقل رسیده بود، رقمی چشمگیر است.

۲۵ام شهریور امسال بود که آقای بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان در مجلس حاضر شد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد. او گفت:

هر چه صادر می‌کنیم به نام ایران نیست. چندین بار تغییر نام می‌کند و حتی سندها هم دستکاری می‌شوند، مشخصات هم همین‌طور. عده‌ای می‌گویند که چرا برنامه‌هایت را برای دور زدن تحریم‌ها توضیح ندادید؛ من اگر برنامه‌ها را توضیح دهم نقشه عملیات را لو داده‌ام، از من فقط نتایج را بخواهید.

از این رو می‌توان با یقین گفت که صادرات نفتی ایران با وجود تحریم‌های سخت،افزایش قابل توجهی یافته است به گونه‌ای که حتی رسانه‌های مخالف ایران هم این موضوع را تایید می‌کنند.

راهکاری که ایران برای عدم رهگیری نفت انجام می‌دهد، خاموش کردن سیگنال سیستم شناسایی خودکار موسوم به AIS که برای ردیابی در دریا استفاده می‌شود؛ است. همچنین محموله‌های نفتی به صورت کشتی به کشتی در آب جابه‌جا می‌شود. از این رو رهگیری صادرات نفتی ایران کاری سخت است.

به عنوان مثال می‌توان به نرم‌افزار Eikon اشاره کرد که اطلاعات مالی موسسات و سازمان‌ها را به صورت لحظه‌ای نمایش می‌دهد. این برنامه که صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران را در حدود ۳۸۳ هزار بشکه در روز در ماه آگوست به مقاصدی از جمله چین، ترکیه و امارات متحده نشان می‌دهد، هیچ فعالیتی را در سپتامبر گزارش نمی‌کند.

به دنبال تحریم‌ها و با کاهش فروش نفت، ایران نفت فروش نرفته را توسط نفتکش‌ها بر روی دریا ذخیره می‌کند. ایران در سال ۲۰۲۰ با وجود افزایش ذخیره‌سازی نفت بر روی خشکی، ذخایر شناور خود را کاهش داده (حدود ۲۰ میلیون بشکه) که نشان‌دهنده رساندن محموله به مشتری‌های نهایی ست.

منبع: reuters.com

اشتراک گذاری

رامین جهان پور

کارشناس عمران هستم. از سال 87 مشغول فعالیت تولید محتوا در حوزه آی تی بودم و هم اکنون در زمینه حمل و نقل می نویسم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *