آغاز تحویل جنگنده F15 به نیروی هوایی قطر

 آغاز تحویل جنگنده F15 به نیروی هوایی قطر

عربستان سعودی که خود را پدرخوانده کشورهای عرب حوزه خلیج فارس می‌داند، با تجهیز روزافزون ارتش خود، خواهان تبدیل شدن به قدرت نظامی در منطقه است. حمله این کشور به یمن در سال ۲۰۱۵ باعث شد تا قطر تصمیم خود را برای عقد قرارداد خرید جنگنده به امریکا قطعی کند. در سال ۲۰۱۶ و بعد از تصویب سنا، دوحه ۳۶ فروند جنگنده F15QA را به شرکت بویینگ سفارش داد. البته این مقدمه قرارداد است و در مرحله بعد ۳۶ فروند دیگر نیز به جمع ایگل‌های قطری افزده خواهد شد.

جنگنده نسل چهار و نیم F15QA مشخصاتی همچون F15SA که متعلق به عربستان است دارد البته با بهبودهای قابل توجه. از جمله مهم‌ترین مشخصات جنگنده‌های اف ۱۵ عربستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سامانه‌های: پرواز با سیم، هشدار رهگیری موشک DEWS/CMWS، نشانه‌روی روی کلاه خلبان JHMCS، جست‌وجوی مادون قرمز AN/ASS-42 و همچنین ناوبری مادون قرمز ارتفاع پست Tiger Eye نسل سه

رادار فازی فعال AESA APG 63 V3

استفاده از فناوری‌های پنهانکاری مشابه نسخه Strike Eagle

بهره‌گیری از موتور F110 GE129

۱۱ مقر حمل مهمات

که نمونه‌ای از ویژگی‌های بارز جنگنده سفارشی عربستان است. اما نسخه قطری F15 علاوه بر موارد فوق دارای کاکپیت جدید است. فضای کاکپیت به گونه‌ای طراحی شده تا میدان جنگ با توجه به جنگنده‌‌های همراه لینک شده، به شیوه‌ای جدید برای خلبان شبیه‌سازی شود. نمایشگر بزرگ لمسی  و HUD جدید با قابلیت نمایش دقیق عوارض زمین در ارتفاع پست از ویژگی‌‌های دیگر کاکپیت خلبان است.

به دلیل تاکیید بر حمل مهمات بیشتر، F15QA در سازه بال تقویت شده به گونه‌ای که قادر است تا ۲۲ موشک هوابه‌هوای AIM-120 AMRAAM را حمل کند. در نظر بگیرید که نسخه عربستانی فقط تا ۱۶ موشک فوق را حمل خواهد کرد.

قرارداد بین دولت قطر و بویینگ صرفا خرید جنگنده نیست، بلکه شامل پشتیبانی فنی، آموزش و تعمیر-نگهداری را هم پوشش می‌دهد. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۲ مرحله اول تحویل عقاب‌های قطری انجام گیرد.

منبع: businessinsider.com intelligent-aerospace.com

اشتراک گذاری

رامین جهان پور

کارشناس عمران هستم. از سال 87 مشغول فعالیت تولید محتوا در حوزه آی تی بودم و هم اکنون در زمینه حمل و نقل می نویسم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *